Хидрофобен цимент- приложения, предимства и недостатъци

Хидрофобния цимент – Той съдържа примеси, които намаляват омокрящата способност на циментовите зърна. Обичайните хидрофобни добавки са ацидол, нафтен сапун, окислен вазелин и др. Тези вещества образуват тънък филм около циментовите зърна. Хидрофобният цимент се получава чрез смилане на портландциментов клинкер с филмообразуващо вещество като олеинова киселина, за да се намали скоростта на влошаване, когато циментът се съхранява при неблагоприятни условия.

Когато се добави вода абсорбционните филми се откъсват от повърхността и по никакъв начин не пречат на нормалното втвърдяване на цимента. Въпреки това, в началния етап, увеличаването на силата е намалено, тъй като хидрофобните филми върху определени зърна предотвратяват взаимодействието с вода. Въпреки това силата му след 28 дни е равна на тази на обикновения портланд цимент.

Когато се използва хидрофобен цимент, фините пори в бетона са равномерно разпределени и по този начин устойчивостта на замръзване и водоустойчивостта на такъв бетон се повишава значително.

Коефициент на дифузия на кислород на хидрофобния цимент

Коефициентът на дифузия на кислород чрез хидрофобни материали на циментова основа, напълно потопени във вода. Определя се чрез потенциостатични измервания върху бетон и чрез използването на дифузионна клетка върху циментови пасти и разтвори. Получените резултати показват, че много висока дифузия на кислород се осъществява чрез циментова паста, хоросан и бетон, направени с хидрофобна добавка, за разлика от пренебрежимо малката дифузия през еталонната циментова матрица без добавка.

Освен това коефициентите на дифузия на кислород, са сравними с тези, докладвани в литературата за ненаситени циментови материали във въздуха. Тези експериментални резултати изглежда потвърждават, че разтвореният във вода кислород директно дифундира като газообразна фаза. Това може да обясни тежката корозия на стоманената армировка, вградена в напукан хидрофобен бетон, потопен във воден хлориден разтвор, наблюдаван при различни работи.

Предимствата са както следва

Предимства:

  • Този цимент може да се използва при изграждането на водни конструкции като язовири, преливници или други потопени конструкции.
  • Силата на този цимент е същата като тази на обикновения портланд цимент след 28 дни.
  • Може да се използва и при студено време.

Недостатъците на хидрофобния цимент са както следва:

  • Цената е висока,
  • Приложението е трудоемко.