Прояви на дефицит на цинк

За съжаление, дефицит на цинк не проявява никакви специфични симптоми.

При дефицит на цинк могат да се наблюдават такива неспецифични състояния като нарушения на съня, влошаване на състоянието на кожата, косата и ноктите, намален апетит, повишен косопад, влошаване на нощното зрение, понижено настроение, удължена продължителност на заздравяването на рани и др.

Ако получите тези симптоми, трябва да се консултирате с лекар.

Профилактика на дефицит на цинк

Само 20-40% от цинка се усвоява от храната.

Цинкът от животински продукти се усвоява по-добре, отколкото от растителна храна.

Трябва да се има предвид, че всички зърнени, бобови, маслодайни семена съдържат фитинова киселина (фитати), която пречи на усвояването на цинка.

По този начин, за да увеличите бионаличността (усвояемостта от тялото) на цинка при вегетарианска диета. Използвайте покълнали бобови растения или накиснете зърната и бобовите растения във вода няколко часа преди готвене.

Препоръчителното ниво на дневен прием на цинк за възрастен е 15 mg (в съответствие с TR TS 022/2011 „Хранителни продукти по отношение на тяхното етикетиране“).

Физиологичната нужда за деца варира от 3 до 12 mg / ден (в зависимост от възрастта)

Кърменето до поне 6-месечна възраст осигурява адекватно ниво на прием на цинк в организма на детето.

Вегетарианците може да се нуждаят от до 50% повече цинк от препоръчаното ниво.

Говорейки за цинка като хранителна добавка, искаме да обърнем специално внимание на факта, че използването на всякакви биологично активни хранителни добавки, витаминно-минерални комплекси в детска възраст е възможно само след консултация и по препоръка на лекар!

За да предотвратите развитието на дефицит на цинк във Вашата диета, трябва да ядете храни, богати на цинк.